دات نت نیوک
X

کاسپین سامانه پرداز

پروژه بن کارت توریستی Persia Pay
با توجه به عدم در دسترس بودن ریال در خارج از کشور، مسافرانی که جهت کسب و کار، درمان، زیارت و سیاحت به ایران سفر می کنند و با مشکل تامین ریال و تبدیل ارزهای خود به وجه رایج کشور مواجه هستند. از طرف دیگر عدم پذیرش کارت های معتبر مسترکارت و ویزاکارت در ایران و عدم امکان ارائه خدمات بانکی به مسافران خارجی موجب می شود که این افراد برای تمام تراکنش های مالی خود نیاز به حمل پول نقد داشته باشند. به منظور رفع این مشکلات شرکت رهیاب در همکاری با مجموعه ای از بانک های داخلی و شرکت های خارجی فعال در زمینه پرداخت های بین المللی، قصد ارائه خدمات بن کارت ریالی Persia Pay به مسافران خارجی را دارد. 
بدون تردید با رفع این مانع انتظار می رود که مسافران بیشتری از سفر به ایران استقبال کنند و در حین سفر کمتر نگران تامین ریال مورد نظر خود و امنیت آن خواهند بود و مهم تر از آن انجام پرداخت های گوناگون بدون نیاز به ریال نقدی برای آن ها آسودگی بیشتری به ارمغان خواهد آورد. این موضوع نه فقط منجر به افزایش ورود ارزهای خارجی به کشور می شود بلکه می تواند به کسب و کارهای مرتبط با صنعت گردشگری در کشور کمک نماید. 
به بیان ساده در این کسب و کار قرار است که مشتری (مسافر خارجی که قصد عزیمت به ایران را دارد) از ساده ترین، سریع ترین و امن ترین مسیر ممکن، که این مسیر می تواند از پلت فرم و اپلیکیشن موبایل تا واحدهای مستقر در مبادی ارزی را شامل شود، پول کشور خود را با ریال ایران مبادله کند. همانطور که از این تعریف ساده پیداست، ابتدایی ترین روش درآمدزایی برای شرکت رهیاب و مجموعه های همراه در این طرح، شامل بانک ها و آژانس های مسافرتی، کارمزد تبدیل ارز خواهد بود. 
جهت دهی و هدایت مشتری برای خرج کردن ریال هایش در مراکز، فروشگاه ها و درگاه هایی که مورد نظر ما می باشد می تواند دومین مسیر درآمدزایی برای این ایده باشد. عودت ارز معادل با ریال باقیمانده در حساب مشتری با کسر کارمزد مربوطه سومین و شاید کمترین مسیر درآمدزایی خواهد بود. 
این درآمد بین شرکت رهیاب، بانک های داخلی ارائه دهنده بن کارت، شرکت خارجی ارائه دهنده خدمات مالی، شرکت های مسافرتی و سایر عوامل بازاریابی تقسیم خواهد شد. 
به منظور جامه عمل پوشاندن بر این ایده، یعنی رفع موانع ارزی پیش روی مسافران خارجی، اقدامات زیر جز اهم فعالیت های اجرایی محسوب می شوند: 
1.اخذ مجوزهای قانونی لازم از بانک مرکزی و سایر مراجع ذیربط
2.فراهم کردن پیش نیازهای فنی و نرم افزای لازم در داخل و خارج از کشور 
3.طرح ریزی و اجرای یک برنامه بازاریابی جامع و یکپارچه در داخل و خارج از کشور 
4.فراهم کردن پیش نیازهای سخت افزاری مربوط به فاز اجرایی

 در همین راستا مذاکراتی با تعدادی از بانک های داخلی آغاز شده که در مواردی منجر به امضای MOU بین طرفین گردیده است. همچنین با هولدینگ های گردشگری نیز توافقاتی به منظور بازاریابی حاصل شده است. در مورد فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز در خارج از کشور نیز با یک شرکت فعال در زمینه پرداخت های بین المللی در انگلستان مذاکراتی صورت گرفته است.