اگر بخواهیم خیلی واضح جواب این سوال را بدهیم باید بگوییم:

بله، تبلیغات از طریق ارسال پیامک برای کسب و کارها مفید است.

آیا تبلیغات از طریق ارسال پیام کوتاه مفید است؟

در ابتدا لازم است یادآور شویم که شرکت رهیاب پیام گستران یکی از اپراتورهای ارائه سامانه‌های ارسال پیامک است و شاید این تصور ایجاد شود که این مقاله با اهداف شخصی آمیخته شده است. برای حل این موضوع و ایجاد اطمینان خاطر برای شما سعی کرده‌ایم آنچه در ادامه به شما می‌گوییم با ارجاع به منابع معتبر علمی باشد.

برای شرح پاسخ سوال «آیا تبلیغات از طریق ارسال پیامک مفید است؟» ابتدا شما را با بازاریابی پیامکی، سامانه‌ها و پنل‌های ارسال پیامک انبوه و فواید استفاده آشنا خواهیم کرد سپس از مزایای ارسال پیامک انبوه استفاده از این ابزار با شما سخن خواهیم گفت تا شما از علت مفید بودن این ابزار آگاه شوید.

کشور ما ایران طی سال‌های گذشته شاهد تغییرات بسیاری در نوع و سبک کسب و کارها بوده است. کسب و کارهای داخل کشور کمی دیرتر از کشورهای توسعه یافته خود را به روز کرده و از الگوهای جهانی پیروی کردند اما خیلی زود مسیر پیشرفت را طی کردند و خود را به استانداردهای جهانی رساندند. اکنون در بسیاری از کسب و کارهای داخلی مشاهده می‌کنیم که از الگوها و متدهای کاملا به روز جهانی استفاده می‌کنند و همراه با تغییرات تکنولوژی و ابزارها، خود را به روزرسانی می کنند.

سرعت بالای تغییرات ابزارها و تکنولوژی، تفاوت در ویژگی‌های کسب و کار و موارد دیگر باعث شده است که در رابطه با استفاده از ابزارهای مختلف نظرات متفاوتی وجود داشته باشد. یکی از این ابزارها که اختلاف نظر بر روی آن وجود دارد پیامک است.

بازاریابی پیامکی چیست؟

بازاریابی پیامکی یا اس ام اس مارکتینگ چیست؟

به صورت ساده اگر بخواهیم بازاریابی پیامکی را تعریف کنیم می‌توان گفت:

بازاریابی پیامکی ارسال پیام‌های متنی به جامعه‌ی هدفی از مخاطبان برای دستیابی به اهداف بازاریابی است.

بازاریابی پیامکی یکی از ابزارهای نوین بازاریابی است که طی دو دهه گذشته بوجود آمده است.

پیامک پس از ورود به ایران به دلیل محبوبیت و هزینه پایین به سرعت مورد توجه بازاریابان قرار گرفت و به عنوان یکی از ابزارهای حوزه بازاریابی شناخته شد. اکنون که این مقاله را مطالعه می‌کنید بر خلاف تصور بسیاری از شما تعداد زیادی از کسب و کارها از تبلیغات از طریق اس ام اس (SMS) در راستای اهداف خود به بهترین شکل ممکن و با بیشترین بازدهی استفاده می‌کنند.

اکنون شاید این سوال ایجاد شود که به چه دلیل این ابزار کارایی بالایی دارد؟ و یا اینکه با وجود این همه کارایی چرا برخی از افراد از آن رضایت ندارند؟

فواید استفاده از بازاریابی پیامکی SMS Marketing

مزایای استفاده از بازاریابی پیامکی

فواید استفاده از اس ام اس مارکتینگ و خرید پنل‌های ارسال اس ام اس تبلیغاتی عبارتند از:

1. امکان دیده شدن سریع

2. قیمت پایین ارسال پیامک (SMS) تبلیغاتی

3. مناسب برای همه‌ی ابعاد کسب و کار

4. سرعت بالای پنل‌های ارسال اس ام اس انبوه تبلیغاتی

5. تعامل Engagement بالا

6. امکان شخصی سازی Customize پیام‌های تبلیغاتی در پنل‌های اس ام اس

7. کوتاه بودن پیام

8. امکان دریافت پاسخ

9. گستردگی دایره‌ی مخاطبان

10. عدم محدودیت جغرافیایی

سازگاری با محیط زیست

اگر علاقه‌مند به مطالعه بیشتر در هر یک از موضوعات فوق هستید در زیر به صورت کامل آن‌ها شرح داده شده است.

1. امکان دیده شدن سریع

تعداد دفعاتی که افراد در طول روز به تلفن همراه خود مراجعه می‌کنند زیاد است و این میزان با گذشت زمان و افزایش عادت مردم به تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی افزایش می‌یابد.

نیل پاتل در وب سایت خود تعداد این دفعات را 160 بار و Sendpulse در وب سایت خود این تعداد را 80 بار در روز اعلام کرده است. اگر ما تعداد 80 بار هم در نظر بگیریم با توجه به 16 ساعت بیدار بودن در طول شبانه روز به عدد 5 بار در ساعت یعنی هر 12 دقیقه یکبار می‌رسیم. اکنون تبلیغات از طریق پیامک را اگر با سایر تبلیغات مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که احتمال دیده شده پیامک بسیار بیشتر از سایر روش‌های تبلیغاتی است. یک بیلبورد تبلیغاتی که در مسیر محل کار ما قرار دارد در روز حداکثر 2 بار دیده می‌شود. یک آگهی بازرگانی در فیلم و سریال را تنها ما در ساعاتی که در منزل و در حال تماشای تلویزیون هستیم می‌توانیم مشاهده ‌کنیم اما یک پیام تبلیغاتی که با پنل اس ام اس انبوه تبلیغاتی ارسال شده است را ما حداقل هر 12 دقیقه یکبار احتمال دارد مشاهده کنیم.

همچنین به این نکته باید توجه داشت که تعداد دفعات مراجعه به تلفن همراه با گذشت زمان افزایش می‌یابد. با افزایش شبکه‌های اجتماعی و وابستگی بیشتر ما به این شبکه‌های اجتماعی تعداد مراجعات ما به تلفن همراه افزایش می‌یابد و این امکان دیده شدن پیام را افزایش می‌دهد.

در سوی دیگر برخی اعتقاد دارند که بیشتر پیامک‌ها خوانده نمی‌شود و برای این موضوع گاهی از تصاویر گرافیکی که اشاره به تعداد بالای پیامک خوانده نشده دارد استفاده می‌کنند.

این نظر کاملا درست است و هستند افراد زیادی که حجم بالای پیام خوانده نشده دارند. اما باید این نکته را در نظر داشت که این افراد تعداد کمی از مخاطبان را شامل می‌شوند و علاوه بر آن عموما پیام‌های خوانده نشده مختص خطوط تلفن همراه فرعی است. یعنی همان افرادی که پیام‌های تلفن همراه خود را مطالعه نمی‌کنند دارای خط تلفن دیگری هستند که پیام‌های آن را مطالعه می‌کنند و به آن توجه دارند.

2. قیمت پایین ارسال پیامک (SMS) تبلیغاتی

هزینه پایین استفاده از بازاریابی پیامکی

یکی از فواید اصلی بازاریابی پیامکی که شاید اولین دلیل استفاده از پیامک برای تبلیغات هم بود، هزینه پایین ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی است. هزینه ارسال هر پیامک در بیشترین حالت 15 تومان است یعنی اگر تنها 15 میلیون تومان هزینه کنید می‌توانید یک پیام تبلیغاتی را به 15 میلیون نفر و یا 15 میلیون شماره تلفن همراه ارسال کنید.

بر اساس آمار منتشر شده، در نیمه دوم سال 1398 تعداد افراد دارای تلفن همراه در کشور، حدود 59 میلیون نفر بوده است.

برای مقایسه بهتر کافی است که تنها هزینه ارسال پیامک را با سایر هزینه‌های تبلیغات مانند تبلیغات در گوگل، تبلیغات در وب سایت‌، آگهی بازرگانی و موارد مشابه دیگر مقایسه کنید.

حال شما پاسخ دهید: آیا هزینه خرید پنل و ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی بالا است؟

3. مناسب برای همه‌ی ابعاد کسب و کار

یکی از مواردی که وب سایت Sendpulse از آن به عنوان مزیت و فواید استفاده از بازاریابی پیامکی یاد کرده است مناسب بودن برای همه‌ی ابعاد کسب و کار است.

مناسب بودن برای همه ابعاد کسب و کار یعنی بدون در نظر گرفتن بزرگی و کوچکی کسب و کار می‌توانیم با خرید پنل‌های ارسال اس ام اس انبوه تبلیغاتی از بازاریابی پیامکی برای رسیدن به اهداف بازاریابی خود استفاده کنیم. برای مثال یک کسب و کار کوچک که توسط تعداد افراد کمی اداره می‌شود برای داشتن وب سایت باید متحمل هزینه‌های زیادی شود که شاید مقرون به صرفه نباشد و یا اینکه یک فروشگاه محلی که مشتریان خود را از افراد ساکن و شاغل در منطقه‌ای که قرار دارد جذب کرده است نمی‌تواند با ایجاد وب سایت، نصب بیلبورد، توزیع تراکت و موارد دیگر مشتریان خود را از تخفیفات و طرح‌های فروش آگاه سازد. اما تمام این موارد را می‌تواند با خرید پنل ارسال اس ام اس انبوه تبلیغاتی انجام دهد.

4. سرعت بالای پنل‌های ارسال اس ام اس انبوه تبلیغاتی

یکی از دیگر از فواید استفاده از بازاریابی پیامکی که نیل پاتل، Sendpulse  و Smart Insight به آن اشاره کرده‌اند سرعت بالا است. منظور از سرعت بالا، انتقال سریع پیام مورد نظر به مخاطب است. برای فهم بهتر برایتان مثالی را شرح می‌دهیم.

فرض کنید شما صاحب یک فروشگاه (محلی یا غیر محلی، بزرگ یا کوچک) هستید و قصد دارید محصول جدیدی که همین الان به فروشگاه آورده‌اید را به مشتریان خود معرفی کنید. از چه ابزاری استفاده می‌کنید؟

وب سایت؟

ایمیل مارکتینگ؟

تبلیغات گوگل؟

تبلیغات تلویزیونی؟

یا بازاریابی پیامکی؟

همانطور که مشاهده می‌کنید هیچ یک از ابزارهای فوق به غیر از قابلیت انتقال سریع پیام را ندارند و استفاده از هر یک از این ابزارها مستلزم صرف زمان زیادی برای اجرا و یا برای دیده شدن پیام توسط مخاطب است.

5. تعامل Engagement بالا

اگر به بازاریابی و مفاهیم دنیای بازاریابی کمی علاقه‌مند باشید عبارت تعامل Engagement را بسیار شنیده‌اید. تعامل یکی از اصطلاحات ترند حال حاضر بازاریابی است. تعامل به رفتار و اکشنی که مخاطب در مواجه با تبلیغات ما نشان می‌دهد گفته می‌شود. برای مثال تعامل در تبلیغات کلیکی یا PPC به تعداد کلیک، در اینستاگرام به ذخیره Save، اشتراک گذاری Share و لایک Like و در تبلیغات ایمیلی و پیامکی به نرخ باز شدن Open Rate پیام گفته می‌شود. نیل پاتل در بخشی از مقاله خود برای بیان فواید استفاده از بازاریابی پیامکی و اس ام اس مارکتینگ میزان نرخ تعامل تبلیغات کلیکی PPC را 2 درصد، ایمیل مارکتینگ را 20 درصد و بازاریابی پیامکی را 98 درصد اعلام کرده است. اگر بخواهیم به آمار ارائه شده توسط نیل پاتل هم توجه نکنیم کافی است گشت کوچکی در اینترنت بزنیم مشاهده می‌کنیم که تمامی آمارهای ارائه شده حکایت از نرخ باز شدن و یا Open Rate بیش از 90 درصد دارند. برای مثال وب سایت Optinmonster اعلام کرده است که 90 درصد پیام‌ها در 3 دقیقه پس از دریافت خوانده می‌شوند.

لازم به ذکر است که با استفاده از راهکارهای دیگری مانند سرویس مسک MASK پیامک می‌توان میزان نرخ تعامل را بیش از این افزایش داد.

اگر در رابطه با سرویس‌های مسک MASK اطلاعاتی در اختیار ندارید مقاله «سرویس مسک MASK چیست؟» را مطالعه کنید.

امیدوارم تا به اینجای مقاله متوجه اهمیت بازاریابی پیامکی، فواید استفاده از آن و استفاده از پنل‌های ارسال اس ام اس انبوه تبلیغاتی شده باشید. اما اگر همچنان کمی شک در شما باقی مانده است ادامه مقاله حتما برای شما مفید خواهد بود.

6.امکان شخصی سازی Customize پیام‌های تبلیغاتی در پنل‌های اس ام اس

امکان شخصی سازی پیام در سامانه‌های ارسال پیام کوتاه

یکی دیگر از فواید استفاده از بازاریابی پیامکی (SMS Marketing) امکان شخصی سازی پیام است. شخصی سازی پیام از قابلیت‌های ویژه‌ای است که خرید پنل‌های ارسال اس ام اس انبوه تبلیغاتی را مطلوب ساخته است.

به دو متن پیام زیر توجه کنید:

1. مشتری عزیز برای خرید محصول …  با 10 درصد تخفیف تا ساعت 22 امشب فرصت دارید به فروشگاه مرکزی مراجعه کنید.

2. آقای علی محمدی برای خرید محصول … با 10 درصد تخفیف تا ساعت 22 امشب فرصت دارید به فروشگاه مرکزی مراجعه کنید.

در بالا دو متن کاملا یکسان را مشاهده می‌کنید که تنها در کلمه مشتری با هم تفاوت دارند. در پیام اول از عبارت مشتری استفاده شده است و در پیام دوم از نام مشتری استفاده شده است و همین استفاده از نام باعث می‌شود مخاطب احساس ویژه‌ای داشته باشد و این حس در او ایجاد شود که او از مشتریان ویژه فروشگاه است به همین دلیل او را از تخفیف مطلع کرده‌اند.

علاوه بر موضوع گفته شده استفاده از نام شخص در ابتدای پیام باعث می‌شود مخاطب نسبت به پیام واکنش بهتری نشان دهد. زیرا هنگامی که پیام را بر روی گوشی تلفن همراه خود می‌بیند و نام خود را در ابتدای پیام مشاهده می‌کند همیت بیشتری به پیام ارسال شده می‌دهد.

7. کوتاه بودن پیام

یکی از معایبی که برای خرید پنل‌های ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی ذکر می‌شود محدودیت تعداد کاراکترها و حروف است.

برای ارسال متن در یک پیامک فارسی حداکثر تعداد مجاز کاراکتر 70 و برای متون انگلیسی 160 کاراکتر است.

 اما آیا واقعا این محدودیت جز معایب به حساب می‌آید یا فواید استفاده از بازاریابی پیامکی؟

همه‌ی ما از اینستاگرام که در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی است استفاده می‌کنیم. یکی از عادت‌هایی که بیشتر ما داریم این است که در مواقعی که فرصت زیادی نداریم پست‌های ویدیویی یا متنی چند اسلایدی را که طولانی است کامل مشاهده نمی‌کنیم. این رفتار در رابطه با پیام‌های تبلیغاتی و اس ام اس مارکتینگ (SMS Marketing) هم صادق است. یعنی هر چه ما پیام خود را کوتاه‌تر و صریح‌تر بیان کنیم احتمال اینکه مخاطب پیام را کامل مشاهده کند بیشتر است.

اکنون شما پاسخ دهید محدود بودن تعداد کاراکترها مفید است یا مضر؟

البته این محدودیت، زمانی برای ما وجود دارد که بخواهیم متن و پیام را در فقط یک پیام منتقل کنیم درغیر اینصورت مشکلی وجود ندارد.

یکی از نکات مهمی که در استفاده از سامانه‌های ارسال پیامک انبوه باید مورد توجه قرار دهید انتخاب بهترین روش‌های ارسال پیامک انبوه است.

8. امکان دریافت پاسخ

برخی از افرادی که تجربه خرید و استفاده از پنل‌های ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی را ندارند تصور می‌کنند که این سامانه‌ها تنها برای ارسال پیامک ایجاد شده‌اند و قابلیت دریافت پیامک را ندارند.

در اینجا باید به این افراد بگوییم که سخت در اشتباه هستند زیرا یکی از قابلیت‌ها و فواید استفاده از بازاریابی پیامکی که بسیاری از سازمان‌ها را به خرید سامانه‌های ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی ترغیب می‌کند قابلیت دریافت پیام است. برای اینکه کامل موضوع را درک کنید کافی است برنامه‌های تلویزیونی و نظرسنجی‌ها را در نظر بگیرید. تمامی آن‌ها برای دریافت نظرات و پاسخ‌های مخاطبان خود از قابلیت دریافت پیام سامانه‌ها و پنل‌های ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

البته این موضوع را باید بیان کنیم که برخی سامانه‌های ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی وجود دارد که برای کاهش در هزینه، به صورت اشتراکی به چند مشترک داده می‌شوند. در این پنل‌ها فقط امکان ارسال پیامک وجود دارد و امکان دریافت پیام وجود ندارد.

9. گستردگی دایره‌ی مخاطبان

در این مقاله بارها در رابطه با سایر انواع تبلیغات و کمپین‌های مختلف از جمله تبلیغات گوگل (Google Ads)، تبلیغات در سایت‌ها و پلتفرم‌های تبلیغاتی (اد نتورک‌ها)، آگهی تلویزیونی، بیلبوردها و موارد مشابه دیگر صحبت کردیم. اگر دقت کرده باشید هر کدام از این کانال‌های تبلیغاتی دایره و بخش خاصی از مخاطبان را در برمی‌گیرند. برای مثال تبلیغات در گوگل، سایت‌ها و پلتفرم‌های تبلیغاتی استفاده کنندگان از اینترنت را در بر می‌گیرد یا آگهی بازرگانی مخاطبان تلویزیونی را که عموما افرادی هستند که بیشتر وقت خود را در منزل و پای برنامه‌های تلویزیونی می‌گذرانند در بر می‌گیرد و رده سنی جوانان که بیشتر وقت خود را به کار و مطالعه اختصاص می‌دهند را در بر نمی‌گیرد.

یکی از فواید استفاده از بازاریابی پیامکی و استفاده از پنل‌های پیامکی در برگرفتن کلیه‌ی دارندگان تلفن همراه (نوجوانان، جوانان، بزرگسالان، میانسالان، خانه‌داران، بازنشستگان، کارمندان و سایر طبقه‌بندی های جامعه) است.

10. عدم محدودیت جغرافیایی

یکی دیگر از مزیت‌ها و فواید استفاده از باریابی پیامکی و خرید پنل‌های ارسال پیامک انبوه (SMS) تبلیغاتی عدم وجود محدودیت جغرافیایی است.

در بیشتر کانال‌های تبلیغاتی ما با مشکل محدودیت جغرافیایی مواجه هستیم؛ برای مثال در تبلیغات از طریق بیلبورد ما به مخاطبانی دسترسی داریم که در محل نصب بیلبورد تردد می‌کنند و یا در تبلیغات از طریق تراکت ما به محدوده جغرافیایی خاصی محدود می‌شویم. موضوع محدودیت جغرافیایی حتی در سئو هم دیده می‌شود. یعنی در گوگل بین وب سایت شما و وب سایت رقیبی که در منطقه جغرافیایی مخاطب قرار دارد شانس وب سایت رقیب برای نمایش در نتایج جستجوی گوگل بیشتر است (این موضوع تحت عنوان لوکال سئو مطرح می‌شود). اما در پنل‌های پیامکی این محدودیت وجود ندارد و شما به راحتی به تمام مناطق دسترسی دارید و شانس شما با رقابایتان به یک اندازه است. همچنین شما با خرید سامانه‌ و پنل‌های ارسال پیامک انبوه (SMS) تبلیغاتی به این امکان دسترسی دارید که متن و پیام تبلیغاتی خود را تنها برای منطقه جغرافیایی خاصی ارسال کنید.

11. استفاده راحت

استفاده راحت و آسان یکی دیگر از فواید استفاده از بازاریابی پیامکی و خرید سامانه و پنل‌های ارسال پیامک (SMS) انبوه تبلیغاتی است.

هر کدام از کانال‌های تبلیغاتی که در این مقاله نام برده شد برای استفاده دارای مشکلات و چالش‌هایی است. برای مثال ایجاد یک کمپین تبلیغات در گوگل (Google Ads) نیاز به مهارت و تخصص کافی برای اجرا است و یا تبلیغات محیطی مانند بنر و بیلبورد نیاز به طراحی گرافیکی، نصب و موارد دیگر دارد اما بازاریابی پیامکی (SMS Marketing) به چیزی نیاز ندارد. شما حتی با تلفن همراه خود می‌توانید یک کمپین تبلیغاتی اجرا کنید.

12. سازگاری با محیط زیست

از فواید مهم استفاده از بازاریابی پیامکی و پنل‌های ارسال اس ام اس سازگاری با محیط زیست است.

یکی از نکات منفی که با شنیدن کلمه‌ی تبلیغات و خرید امکان دارد در ذهن هر شخص تداعی شود اصراف، آلودگی زیست محیطی و مواردی از این نوع است. اما شاید یکی از مواردی که از این قاعده مستثنی است عبارت بازاریابی پیامکی و خرید سامانه‌ها و پنل‌های ارسال پیامک (SMS) انبوه تبلیغاتی است.

شاید در همین ابتدا شما با این سخن مخالف باشید!

بله، درست است حق با شما است، استفاده از پنل‌های پیامکی هم آلودگی‌هایی را به همراه دارد. دکل‌های مخابراتی، امواج ارتباطی و موارد دیگر همه باعث آلودگی‌های زیست محیطی می‌شوند. اما انتخاب بین بد و بدتر است. دکل‌های مخابراتی وجود دارند و امواج جزئی از زندگی روزمره ما انسان‌ها شده است و راه فراری برای آن وجود ندارد اما استفاده از بازاریابی پیامکی و پنل‌های پیامکی به جای تراکت، تبلیغات چاپی، بیلبورد و موارد مشابه دیگر باعث صدمه کمتر به محیط زیست می‌شود.

ما در این مقاله سعی کردیم تا مهم‌ترین فواید استفاده از بازاریابی پیامکی خرید و استفاده از پنل‌های ارسال پیامک (SMS) انبوه تبلیغاتی را برای شما بازگو کنیم. اما بی شک برخی از شما با وجود تمام این مزیت‌ها تجربیات ناموفقی در زمینه استفاده از ارسال پیامک و پنل‌های پیامکی دارید. اما چرا؟

علت تجربه‌ی ناموفق برخی در استفاده از پنل‌های پیامکی مربوط به نوع استفاده از این ابزار است.

اگر با مطالعه این مقاله قصد خرید و استفاده از سامانه‌های ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی را دارید برای استفاده موثر و موفق از این ابزار بازاریابی مطالعه مقاله «عوامل موفقیت در ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی» را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در این مقاله شما را از انواع تکنیک‌های ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی آگاه خواهیم کرد. با ما همراه باشید.