برای بررسی مزایا و یافتن بهترین روش ارسال اس ام اس تبلیغاتی بهتر است ابتدا با سامانه‌های ارسال پیام کوتاه تبلیغاتی آشنا شوید.

سامانه پیام کوتاه و SMS تبلیغاتی (اس ام اس) چیست؟

اس ام اس مارکتینگ چیست؟

برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی و اس ام اس تبلیغاتی، با استفاده از سامانه پیام کوتاه و با هدف بازاریابی را، بازاریابی پیامکی یا اس ام اس مارکتینگ می‌گویند. از بازاریابی پیامکی (SMS Marketing) بیشتر برای اطلاع‌رسانی تخفیفات، بروز رسانی‌ها و سایر اخبار مربوط به کسب و کار به مشترکین استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که از بازاریابی پیامکی (اس ام مارکتینگ) برای مشترکینی استفاده می‌شود که از قبل، موافقت خود برای دریافت اس ام اس (SMS) تبلیغاتی را اعلام کرده‌اند.

برای آشنایی با مزایای ارسال پیامک انبوه مقاله «مزایا ارسال اس ام اس انبوه و استفاده از پنل ارسال اس ام اس» را مطالعه کنید.

اگر تعریفی که در بالا از بازاریابی پیامکی و اس ام اس (SMS) تبلیغاتی ارائه شد به نظر شما پیچیده است، نگران نباشید در ادامه مقاله، تمام مفاهیم مربوط به بازاریابی پیامکی (اس ام اس مارکتینگ) را به صورت کامل شرح می‌دهیم و به شما برای بهبود استراتژی اس ام اس (SMS) تبلیغاتی ، ایده‌های خوبی ارائه می‌دهیم.

بر کسی پوشیده نیست که توسعه و گسترش روابط بین مشتریان و کسب و کار همیشه موثر بوده است به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم منتظر نمانید تا مشتریان به سمت شما بیایند، شما پیش دستی کنید و به سمت مشتریان خود بروید و هر جا آن‌ها حضور دارند، حضور داشته باشید.

البته این موضوع به این معنی نیست که برای پیدا کردن مشتریان، خانه به خانه بروید و آن‌ها را جستجو کنید. زیرا این کار دیوانگی‌ است. زیرا برای کشف مشتریان و حضور در مکان‌‎هایی که آن‌ها حضور دارند راه‌های بهتری هم وجود دارد!

یکی از این راه‌ها ارسال پیام کوتاه و استفاده از سامانه پیام کوتاه و اس ام اس (SMS) تبلیغاتی است.

در دنیای امروز انسان‌ها به تلفن‌های همراه خود بسیار وابسته هستند و پیام‌های متنی یا اس ام اس یکی از مستقیم‌ترین راه‌های ارتباطی با آن‌ها است. به همین دلیل یکی از موثرترین راه‌های ارتباطی با مشتریان بازاریابی پیامکی یا اس ام اس (SMS) تبلیغاتی است.

انتخاب درست مخاطبان هدف و بانک‌های اطلاعاتی شماره‌های تلفن همراه یکی از عوامل موفقیت در ارسال پیامک انبوه است که به صورت کامل در مقاله «ده روش جمع آوری بانک اطلاعات شماره تلفن همراه» شرح داده شده است.

برخی از قوانین بازاریابی پیامکی

در اولین گام استفاده از بازاریابی پیامکی ابتدا مطمئن شوید که مخاطبین شما از پیامک استفاده می‌کنند. زیرا اگر اینگونه نباشد هر استراتژی که بکار ببندید هم نمی‌تواند باعث موفقیت شما در بازاریابی پیامکی و استفاده از اس ام اس (SMS) تبلیغاتی شود.

دومین گام مهم در استفاده از سامانه پیام کوتاه و اس ام اس (SMS) تبلیغاتی کسب اجازه از مخاطبان است.

ارسال اس ام اس (SMS) تبلیغاتی زمانی بسیار سودمند است که برای افرادی ارسال شود که تمایل به دریافت پیامک دارند. در غیر اینصورت هیچ سودی برای شما و کسب و کار شما نخواهد داشت. البته لازم به ذکر است که در بیشتر کشورها برای استفاده از بازاریابی با استفاده از پیام کوتاه کسب رضایت از مشتری الزامی است.

زمانبندی پیامک‌های ارسالی در اس ام اس (SMS) تبلیغاتی

عموم مردم پیامک‌های خود را بلافاصله بعد از دریافت مشاهده می‌کنند، برخلاف ایمیل‌هایشان که ممکن است گاه به گاه آن‌ها را چک کنند. این موضوع برای فرستادن پیام‌های مهم و ضروری یک مزیت محسوب می‌شود.

برای مثال اگر فروشگاه شما تخفیفی بر روی محصولات خود اعمال کرده است یکی از بهترین ابزارها برای اطلاع رسانی به مشتریان خود، استفاده از سامانه پیام کوتاه و اس ام اس (SMS) تبلیغاتی است. شما با ارسال اس ام اس (SMS) تبلیغاتی با هزینه‌ای خیلی ناچیز می‌توانید دایره‌ای وسیعی از مشتریان خود را از وجود تخفیف آگاه کنید. اما نباید از آن سواستفاده کنید و با ارسال پیام کوتاه در ساعات مختلف شبانه روز برای آن‌ها مزاحمت ایجاد کنید.

خودتان را مخاطب کسب و کارتان در نظر بگیرید.آیا دوست دارید از تخفیفی که شما را ساعت 2 نیمه شب چهارشنبه بیدار کرده است استفاده کنید؟ به طور حتم پاسخ شما خیر است.

به دلیل مزاحمت‌هایی این چنینی در بعضی از کشورها قوانین مربوط به استفاده از سامانه پیام کوتاه و اس ام اس (SMS) تبلیغاتی و زمان ارسال پیامک‌های تبلیغاتی کمی بیشتر است.

برای مثال در فرانسه فرستادن اس ام اس (SMS) تبلیغاتی در روزهای یکشنبه، تعطیلات رسمی و حتی در روزهای عادی بعد از ساعت 10 شب ممنوع است.

آیا با سرویس ارسال پیامک با نام تجاری آشنایی دارید؟ ما در مقاله «سرویس مسک Mask ارسال پیام کوتاه» این موضوع را به صورت کامل شرح داده‌ایم.

استفاده از نام شرکت و کسب و کار در سامانه پیام کوتاه

اغلب پیام کوتاه‌هایی که از طریق سامانه پیام کوتاه ارسال می‌شوند دارای شماره‌های اختصاصی هستند که با 50001 ،50009، 1000، 2000 و 3000 ارسال می‌شوند. این شماره‌ها به گونه‌ای است که مخاطب شما متوجه نمی‌شود این پیامک از طرف شما و با استفاده از سامانه پیام کوتاه کسب و کار شما ارسال شده است. به همین دلیل بهتر است در اس ام اس‎‌های (SMS) تبلیغاتی خود نام شرکت و کسب و کار خود را ذکر کنید. این موضوع در بخاطر سپردن نام شما توسط مشتریان بسیار موثر خواهد بود.

استفاده از سامانه پیام کوتاه به عنوان مکمل سایر استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال

یکی از ویژگی‌های بازاریابی دیجیتال این موضوع است که برای برقراری ارتباط و تعامل با مشتریان، کانال‌های ارتباطی مختلفی وجود دارد. تمام این کانال‌ها می‌توانند با یکدیگر پیوند بخورند و یک سیستم ارتباط بازاریابی یکپارچه را بوجود بیاورند و از طریق آن کسب و کارها بتوانند با مشتریان خود در مقیاس بزرگ در تعامل باشند.

استفاده از سامانه‌های پیام کوتاه و ایمیل مارکتینگ دو کانال ارتباطی هستند که می‌توانند به عنوان مکمل یکدیگر عمل کنند و در کنار یکدیگر، بازدهی اس ام اس (SMS) تبلیغاتی را افزایش دهند.

اگر می‌خواهید از اس ام اس (SMS) تبلیغاتی و ایمیل مارکتینگ در کنار یکدیگر استفاده کنید به شما توصیه می‌کنیم از ایمیل مارکتینگ برای بیان جزئیات کمپین و از اس ام اس (SMS) تبلیغاتی برای اطلاع رسانی کمین استفاده کنید.

برای مثال تصور کنید شما صاحب یک وب سایت آموزشی هستید و قصد دارید به مناسبت آغاز سال تحصیلی پکیج‌های آموزشی خود را با تخفیف بفروش برسانید. به همین دلیل برای اطلاع رسانی جزئیات تخفیفات، به افرادی که در خبرنامه شما ثبت نام کرده‌اند ایمیل ارسال می‌کنید. اما آیا همه‌ی مخاطبان شما ایمیل خود را هر روز چک می‌کنند؟

در اینجا است که سامانه پیام کوتاه و اس ام اس (SMS) تبلیغاتی نقش مکمل ایمیل مارکتینگ را ایفا می‌کند. شما می‌توانید با ارسال اس ام اس (SMS) تبلیغاتی به مخاطبان خود اعلام کنید که ایمیل مهمی برای آن‌ها ارسال شده است و ایمیل خود را چک کنند.

به همین سادگی و با استفاده از سامانه پیام کوتاه و اس ام اس (SMS) تبلیغاتی به عنوان مکمل، شما قادر خواهید بود که بازده کمپین خود را به مقدار بسیار زیادی افزایش دهید.

یکی از موعضلات ارسال پیامک انبوه موضوع بلک لیست است. موضوع بلک لیست و ارسال پیامک به آن‌ها را به صورت کامل در مقاله «ارسال پیامک بلک لیست» شرح داده‌ایم.

دلایل اهمیت بازاریابی پیامکی

دلایل اهمیت بازاریابی پیامکی

پیامک و سامانه‌های پیام کوتاه به دلایل مختلفی یکی از پرکاربردترین کانال‌های بازاریابی است و استفاده از آن به کسب و کارهای مختلف پیشنهاد می‌شود. دو دلیل که وب سایت sendinblue برای اهمیت سامانه پیام کوتاه به آن اشاره کرده است عبارت است از:

داشتن گوشی هوشمند بصورت همه‌گیر

بر اساس آمار وب سایت sendinblue در سال 2019 میلادی، 81% از جمعیت بزرگسالان ایالات متحده آمریکا گوشی هوشمند دارند و تنها ابزاری که امکان دسترسی به این 81% را فراهم می‌کند پیامک است.

به سرانجام رساندن و تکمیل ایمیل مارکتینگ با سامانه پیام کوتاه و اس ام اس (SMS) تبلیغاتی

با وجود شباهت‌های زیادی که اس ام اس تبلیغاتی و ایمیل مارکتینگ در استراتژی‌های اجرایی دارند، کارکردشان همواره وابسته به هم بوده است. همانطور که پیش از این گفته شد، شما به عنوان یک کسب و کار می‌توانید از اس ام اس برای ارسال اطلاعیه‌ها و اخبار فوری استفاده کنید در حالیکه ایمیل می‌تواند حاوی محتوای طولانی‌تری باشد.

نرخ بالای مشارکت

میزان مشارکت مخاطبان در اس ام اس (SMS) تبلیغاتی در مقایسه با ایمیل مارکتینگ بسیار بالا است. بر اساس آمار 90 درصد از پیامک‌های دریافتی توسط مخاطبان، در مدت 3 دقیقه از زمان دریافت خوانده می‌شوند. در صورتیکه این مدت برای ایمیل بسیار بیشتر است و در برخی مواقع به چندین روز هم می‌رسد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود از سامانه‌های پیام کوتاه برای انتقال اطلاعات مهم استفاده کنید.

روشی عالی برای بازارهای در حال توسعه

اگر کسب و کار خود را می‌خواهید در کشوری راه اندازید که هزینه استفاده از داده‌های تلفن همراه گران است و استفاده از وای فای هم خیلی مرسوم نیست، سامانه‌های پیام کوتاه و اس ام اس تبلیغاتی به مراتب بهترین کانال برای تبادل اطلاعات است.

پرکاربردترین موارد استفاده از سامانه‌های پیام کوتاه

موارد استفاده از بازاریابی پیامک بسیار زیاد است که ما در ادامه تعدادی از رایج‌ترین این موارد را برایتان شرح داده‌ایم.

تبلیغات مقطعی برای کسب و کارهای اینترنتی یا خرده فروشی

استفاده از سامانه‌های پیام کوتاه و اس ام اس تبلیغاتی به منظور اطلاع‌رسانی تخفیف‌ها عالی‌ترین راه جذب مشتری برای کسب و کار است. اگر در حال برنامه ریزی و اجرای تبلیغات یا فروش مقطعی هستید، قطعا نیاز دارید تا جایی که امکان دارد افراد بیشتری را مطلع کنید.

سامانه‌های پیام کوتاه و اس ام اس تبلیغاتی کانال ارتباطی بسیار خوبی برای انتقال این پیشنهادات است، بخصوص وقتی می‌خواهید مشتریانی را با خبر کنید که در راه یا سفر هستند. از این رو مطمئن می‌شوید که آن‌ها تخفیف‌ها را از دست نمی‌دهند و به موقع پیامک را دریافت کرده‌اند.

اخبار بروزرسانی‌های، رویدادها و سفارش‌های مشتریان

یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از اس ام اس تبلیغاتی اطلاع‌رسانی اخبار و رویدادها است. امروزه بیشتر کسب و کارها اخبار رویدادهای خود را با استفاده از پیامک انبوه اطلاع رسانی. اخبار رویدادهایی مانند بروزرسانی وب سایت، نرم افزار، ثبت سفارش محصول و موارد مشابه دیگر.

یادآوری زمان رویدادها

برای شما هم حتما پیش آمده که در رویدادی ثبت نام کرده‌اید اما فراموش کرده‌اید و آن را از دست داده‌اید و می‌دانید که چقدر این موضوع آزار دهنده است. به احتمال زیاد می‌توانید تصور کنید که برای کسب و کار و برگزار کننده رویداد هم چقدر این موضوع آزار دهنده است، وقتی همه چیز طبق زمانبندی پیش می‌رود اما مشتریان زمان رویداد را فراموش می‌کنند و دیر حاضر می‌شوند یا بدتر از آن، اصلا حاضر نمی‌شوند.

این امر نه تنها همه برنامه‌ریزی‌های شما را خراب می‌کند بلکه وقتتان را هم هدر می‌دهد. گاهی ممکن است شما سایر قرار ملاقات‌های خودتان را به خاطر آن رویداد لغو کرده باشید. آیا تابحال فکر کرده‌اید که این موضوع چگونه می‌تواند حل شود؟

 همه‌ی این موضوعات تنها با یک سامانه پیام کوتاه می‌تواند حل شود. فرستادن اس ام اس و یادآوری رویدادها روشی فوق العاده است برای اینکه مطمئن شوید مشتریان، زمان رویداد را فراموش نمی‌کنند و به موقع حاضر می‌شوند.

اطلاع رسانی داخلی

اگر تعداد زیادی کارمند داشته باشید، می‌دانید انتقال پیام‌های فوری مانند زمان‌ تعطیلی دفتر کار، بروزرسانی‌های اضطراری یا موارد مشابه دیگر به تک تک پرسنل خیلی سخت است. البته برای این اطلاع‌رسانی می‌توانید از ایمیل استفاده کنید. اما ممکن است پرسنل و همکاران شما ایمیل خود را به موقع چک نکنند و مطلع نشوند.

یکی از ساده‌ترین روش‌های اطلاع‌رسانی برای چنین مواردی پیامک و استفاده از سامانه‌های پیام کوتاه است. ارسال پیامک روشی عالی است که می‌توانید مطمئن شوید همه پیام شما را به موقع دریافت می‌کنند.

آیا از تفاوت پیامک تبلیغاتی و پیامک خدماتی اطلاعی دارید؟

برای آشنایی با این موضوع مقاله «تفاوت پیامک تبلیغاتی و خدماتی» را مطالعه کنید.

بازاریابی پیامکی برای چه کسب‌وکارهایی مفید است؟

بازاریابی پیامکی برای چه کسب و کارهایی مفید است؟

علیرغم اینکه چه نوع کسب و کاری دارید، پیام متنی می‌تواند کمک مضاعفی به تلاشهایتان در حوزه بازاریابی دیجیتال باشد. عملکرد پیامک در انتقال اطلاعات فوری بی‌مانند و بسیار مطمئن است. اما شماری از کسب و کارها هستند که استراتژی کسب و کار آن‌ها بدون سامانه‌های پیام کوتاه اصلا وجود نخواهد داشت:

کسب و کارهای اینترنتی

یکی از  انواع کسب و کارهایی که در حال حاضر بیشترین استفاده از بازاریابی پیامکی و ارسال پیامک انبوه را دارند کسب و کارهای اینترنتی هستند. فرقی ندارد که کسب و کار شما یک فروشگاه اینترنتی باشد و یا یک وب سایت آموزش و یا هر کسب و کاری که بر بستر فضای مجازی فعالیت می‌کند. تنها اگر مخاطبان شما از طریق فضای مجازی با شما در ارتباط باشند و شما بانکی از شماره تلفن‌های مشتریان و مخاطبان خود داشته باشید در مراحل مختلف کسب و کار و ارتباط با مخاطبان خود می‌توانید از بازاریابی پیامکی استفاده کنید.

شرکت‌های ارائه دهنده خدمات سفر

یکی از کسب و کارهای که برای ارائه خدمات خود به پیامک و پنل‌های ارسال پیامک انبوه نیاز دارند شرکت‌های ارائه دهنده خدمات سفر هستند. برای شرکت‌های مسافربری وجود پیامک بسیار ضروری و مهم است چرا که مشتریان نیازمند اطلاع رسانی به موقع هستند. این اطلاع رسانی شامل بروزرسانی زمان پروازها، تغییرات ورودی‌ها، لغوها، هشدارهای هواشناسی و مواردی مشابه دیگر است.

برای بهره‌مندی بیشتر از سامانه‌های ارسال پیامک انبوه به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله “آیا تبلیغاتی از طریق ارسال اس ام اس مفید است؟» را مطالعه کنید.

کسب و کارهای خدماتی که نیازمند تعیین وقت ملاقات هستند

کسب و کارهایی که ارائه خدمات آن‌ها مستلزم تعیین قرار ملاقات است یکی دیگر از استفاده کنندگان سامانه‌های پیام کوتاه هستند. این کسب و کارها برای یادآوری قرار ملاقات هر یک از مشتریان خود از اس ام اس (SMS) تبلیغاتی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال سالن‌های ارائه کننده خدمات زیبایی، مطب پزشکان، کلینیک‌های تخصصی، دندانپزشکان، وکلا و مشاوران نمونه‌هایی از این مدل کسب و کارها هستند. استفاده از سامانه‌های پیام کوتاه و اس ام اس تبلیغاتی به منظور یادآوری هزینه‌ی خیلی اندکی دارد اما در درآمد بالایی محافظت می‌کند.

سازمان‌های بزرگ با بیش از 100 کارمند

در سازمان‌های بزرگ مخصوصا سازمان‌هایی با تعداد پرسنل بیش از 100 نفر ارتباطات داخلی بسیار مهم است. در این سازمان‌ها ارتباط مستقیم مدیران مجموعه با تک تک پرسنل بسیار دشوار و پیچیده است. به همین دلیل در این سازمان‌ها برای انتقال اطلاعات فوری، ایمیل روشی بسیار کند است و استفاده از سامانه‌های پیام کوتاه و اس ام اس تبلیغاتی برای ارتباطات داخلی یکی از بهترین روش‌ها است. استفاده از سامانه‌های پیام کوتاه باعث می‌شود مدیران اطمینان داشته باشند که کارمندان اطلاعاتی که برایشان ارسال می‌شود را به موقع دریافت می‌کنند.

در این مقاله سعی شد تا علاوه بر آشنا کردن شما با مزایای ارسال اس ام اس تبلیغاتی با بهترین روش‌های اجرای این ابزار بازاریابی آشنا کنیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

منبع: www.sendinblue.com