درباره شبکه لورا

یک انجمن آزاد و غیر انتفاعی است که از زمان آغاز فعالیت خود در ماه مارس ۲۰۱۵ بیش از ۵۰۰ عضو دارد و به انجمنی با بزرگترین و سریعترین رشد در بخش فناوری تبدیل شده است. اعضای این انجمن همکاری خیلی نزدیکی با یکدیگر دارند و تجربیات خود را برای ترویج و پیاده‌سازی پروتکل LoRaWAN به عنوان استاندارد جهانی باز، پیشرو برای ارتباطات ایمن در زمینه شبکه کم‌توان، اینترنت اشیا، با انعطاف‌پذیری فنی برای رسیدگی به طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی اینترنت اشیاء، هم ثابت و هم تلفن همراه و برنامه صدور گواهینامه برای تضمین همکاری به اشتراک می‌گذارند.

اعضای انجمن از انواع سازمان‌های مختلف در سراسر جهان تشکیل می‌شود که به همه جنبه‌های اکوسیستم مربوط می‌شود، اعضا شامل شرکت‌های مخابراتی چند ملیتی، تولیدکنندگان تجهیزات، سیستم‌های تلفیقی، تولیدکنندگان حسگر، کسب و کارهای جدید (startups) و شرکت‌های نیمه‌هادی می‌باشند، در آمریكا APAC, EMEA از اعضای انجمن هستند که فناوری‌های مختلف كشورها و قاره‌ها را توسعه و گسترش داده و از آن استفاده می‌كنند، كه اجرای اینترنت اشیاء را هدایت می‌كند.

میزان پوشش شبکه LoRaWAN در سطح جهان قابل توجه است و به صورت ماهیانه گسترش می یابد، در شکل، رنگ زرد تیره نشان دهنده اپراتورهای اتحادیه LoRa است، که بسیاری از آنها دارای گسترش شبکه گسترده هستند، رنگ زرد روشن اپراتورهایی را نشان می دهد که هنوز عضو نیستند.

میزان پوشش شبکه های LoRaWAN

آمار نشان داده شده توسط این انجمن، حاکی بر آن است که ایران نیز جز کشورهای توسعه‌دهنده این تکنولوژی می‌باشد.

شبکه لورا Lora WAN یکی از پروتکل‌های دوربرد توان پایین LPWAN با ابعاد کوچک برای اتصال بی‌سیم به اینترنت در شبکه‌های محلی، ملی و حتی جهانی ویژه اینترنت اشیا است. این فناوری به سیگنال‌ها اجازه می‌دهد تا حتی در سطوح پایین‌تر از نویز نیز منتشر و بازیابی شوند. تجهیزات مبتنی بر LoRaWAN می‌توانند تا سال‌ها فقط با یک باطری کار کنند. مهمترین مشخصه شبکه لورا LoRaWAN در کنار مزیت‌های فنی این پروتکل زمینه رشد سریع دارد، این پروتکل شامل ویژگی‌هایی است که ارتباطات دو طرفه کم‌هزینه، موبایل و امن برای اینترنت اشیاء (IoT)، ماشین به ماشین (M2M)، شهر هوشمند و برنامه‌های کاربردی صنعتی را پشتیبانی می‌کند، این پروتکل برای مصرف کم انرژی بهینه شده و برای اندازه‌گیری از نصب یک گیت‌وی به شبکه‌های جهانی بزرگ با میلیاردها دستگاه طراحی شده است.

همچنین این پروتکل ارتباطی در باندهای فرکانسی بدون نیاز به مجوز ISM (Industrial, Scientific and Medical) است که می‌تواند محدوده وسیعی را با توان مصرفی پایین تحت پوشش قرار دهد.