اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء

اینترنت اشیا یا IoT مخفف Internet of Things به ارتباط دستگاه ها و وسایل محیط زندگی یا کار اشاره میکند، این دستگاه ها به شبکه اینترنت متصل شده و از طریق اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت و یا کامپیوترها کنترل و مدیریت می شوند.

اینترنت اشیاء (IoT) سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا راه‌حل‌های متمایز شده در زمینه تجارت دیجیتال و ایجاد تجربیات نوآورانه ارائه دهند. عملکرد این دستگاه ها از یک طرف وکنترل‎گرها از طرف دیگر توسط تعدادی سنسور بررسی می‌شود، به عبارتی سنسورها رفتارها و تغییرات مختلف را به صورت داده گردآوری کرده و به سیستم اعلام می‌کنند و در بستر اینترنت می‌توان آنها کنترل و مورد بررسی و مدیریت قرار داد.

چرا از واژه‌های اینترنت و اشیاء استفاده می شود؟
در ابتدا باید تعریفی از شئ در این حوزه داشته باشیم، شی یک کامپیوتر نیست، تلفن، ساعت، ترموستات، ماشین، سنسورها، لباس‎ها، تلویزیون.... اشیاء پیرامون ما هستند، شی مجهز به امکانات کامپیوتری می‎شود که بتواند ارتباطات شبکه‎ای برقرار کند

با روند رو به رشد تکنولوژی در زندگی و صنایع مختلف و همچنین تعاملات و ارتباطات نیاز به کنترل امورات شخصی و تجاری، در هر نقطه و موقعیت جغرافیایی بیشتر احساس می شود، بنابراین لازم است یک ارتباط دو و یا حتی چند طرفه بین ابزارها و وسایل کنترلی ایجاد شود، که این ابزارها بایستی برای ارتباط زبان یکدیگر را فهم کنند، در همین راستا از بستر اینترنت که می‎توان گفت زبان مشترک و قابل فهمی برای همگان است، با پروتکل‌های قابل تعریف و تعامل استفاده کرد، بر این اساس وسایل یا همان اشیاء را که میتوانند شامل دستگاه های مختلف مانند گوشی‌های هوشمند، یا نظارت بر عوامل محیطی و شهری و ترافیکی، لوازم خانگی مانند لباسشویی و تلوزیون گرفته تا مسائل ایمنی و حتی توستر و ... .

تمامی دستگاه‌های متصل به یک شبکه، توانایی این را دارند که عملکردی را به‌صورت خودکار انجام دهند؛ بر اساس تغییراتی که در محیط اطرافشان و یا عملکردشان رخ‌ می‌دهد، پاسخهای ویژه‎ای را به‌صورت کاملا خودکار به کاربر یا دستگاه دیگر ارسال می کند، همچنین می‌توانند داده‌های مختلف را بدون هرگونه دخالت انسان، با دیگر دستگاه‌های شبکه مبادله کنند بنا بر اصول و تعریفی که برای عملکرد آن در نظر گرفته شده است.

بدون شک در زندگی امروزی اینترنت و پی‌آمد آن اینترنت اشیا نقش بسیار بسزایی در کیفیت زندگی انسان دارد، که از مزایا و خدمات آن، کاهش و مدیریت مصرف انرژی، پزشکی و بهداشت، حمل و نقل، اتوماسیون های صنعتی و ....

اینترنت اشیاء

تاریخچه اینترنت اشیا

اینترنت اشیا اولین بار در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون مورد استفاده قرار گرفت در این طرح او جهانی را توصیف کرد که در آن هر چیزی، از جمله اشیاء بی‌جان، برای خود هویت دیجیتال داشته باشند و به کامپیوترها اجازه دهند آن‌ها را سازماندهی و مدیریت کنند. تا کنون اینترنت انسان ها را به هم متصل میکرد در هر موقعیت جغرافیایی، اما امروزه تکنولوژی در جهت اتصال اشیا به اشیا و همچنین اشیا به انسان ها پیش می‎رود.

چشم‎انداز اینترنت اشیا

اینترنت اشیا سومین استراتژیک معرفی شده توسط موسسه تحقیقاتی گارتنر (Gartner) موسسه: Gartner تا سال ٢٠٢٠ بیش از ٢٥ میلیارد وسیله در اینترنت اشیا خواهیم داشت گروه اینترنت اشیا Cisco: تا سال ٢٠٢٠ در حدود ٥٠ میلیارد وسیله متصل بنابراین اینترنت اشیا عضو جدانشدنی در زندگی روزمره ماست