اگر شما صاحب یک کسب و کار هستید فارغ از اینکه کسب و کار شما یک فروشگاه اینترنتی، فروشگاه محلی و موارد دیگر است این مقاله می‌تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند؛ پس با ما همراه باشید.

در همین ابتدا لازم است که اعلام کنیم قرار نیست در این مقاله شما با لیست بلندی از مزایای ارسال پیامک انبوه مواجه شوید که به صورت تیتر وار بیان شده است و در درستی آن‌ها شاید اختلاف نظر وجود داشته باشد؛ در این مقاله تنها چند مورد از مزایای اصلی ارسال پیامک (اس ام اس) انبوه را برای شما شرح می‌دهیم.

در ابتدا این موارد را نام می‌بریم:

1. ارتباط برقرار کردن با مشتری

2. آگاهی خریداران و مشتریان از تخفیفات و پروموشن‌ها

3. تبلیغات هدفمند

4. هزینه‌ی پایین

5. بازخورد بهتر

6. فعالیت‌های جانبی کمتر

7. احتمال دیده شدن بیشتر

8. عدم محدودیت جغرافیایی

اگر هنوز در مفید بودن ارسال پیامک انبوه شک دارید حتما ابتدا مقاله «آیا تبلیغات از طریق ارسال پیامک انبوه مفید است» را مطالعه کنید و پس از آن به سراغ این مقاله بیایید.

پیامک انبوه چیست؟

پیامک انبوه چیست؟

 همه‌ی ما تقریبا می‌دانیم که منظور از پیامک انبوه چیست اما شاید مزایای آن را ندانیم؟

پیامک انبوه همان پیامک‌های تبلیغاتی است که در روز بارها و بارها بر روی تلفن همراه خود دریافت می‌کنیم و همه‌ی ما از آن شکایت داریم و آن را مزاحم می‌دانیم. اما اگر واقعا این اس ام اس‌های تبلیغاتی برای ما مزاحمت ایجاد می‌کند پس چرا جلوی دریافت آن را نمی‌گیریم؟

شاید بگویید که اینکار را بارها کرده‌اید و بی‌فایده است. بله حق با شماست برخی از این پیامک‌های مزاحم را به ترفندهای مختلف جلوی دریافت آن را می‌گیریم اما مجدد برای ما ارسال می‌شوند. منظور ما این دسته از پیامک‌ها نیست زیرا آن‌ها پیام‌های مزاحم هستند و پیام تبلیغاتی نیست. منظور من آن دسته از پیامک‌هایی است که در انتهای پیام کوتاه ذکر شده است که برای لغو دریافت پیامک، کلمه off و یا خاموش را ارسال کنید.

پس در همین ابتدای مقاله مشخص شد قرار است در رابطه با مزایای چه نوع پیام‌‎های انبوهی با شما صحبت کنیم.

ارتباط برقرار کردن با مشتری

همانطور که در بالا اشاره کردیم در بین پیام کوتاه‌ انبوهی که در شبانه روز دریافت می‌کنیم تعدادی از آن‌ها روش غیر فعال سازی را گفته‌اند و ما می‌توانیم ارسال این پیامک‌ها را متوقف کنیم اما متوقف نمی‌کنیم چون آن‌ها برای ما مفید هستند و مزایایی به همراه دارند.

این پیامک‌ها از طرف برندها، فروشگاه‌ها و کسب و کارهایی ارسال می‌شود که ما از محصولات آن‌ها استفاده کرده‌ایم و یا می‌کنیم و از آن‌ها رضایت خاطر داریم. این رضایت خاطر سبب می‌شود هنگامی که پیامکی از این برندها برای ما ارسال می‌شود به آن‌ها توجه کنیم. حتما هم اکنون در ذهن خود موارد این چنینی را تداعی می‌کنید.

اگر شما به عنوان یک کسب و کار محصول مناسب به مشتری عرضه کنید و مشتری از محصول و خرید از شما احساس رضایت ‌کند در دایره مشتریان وفادار برند شما قرار می‌گیرد و هنگامی که پیامکی از برند شما دریافت می‌کند (فارغ از اینکه مضمون پیامک تبریک تولد باشد و یا اطلاع رسانی تخفیفات) به آن توجه می‌کند و با برند و کسب و کار شما ارتباط برقرار می‌کند. این توجه و ارتباط برقرار کردن دقیقا هدف اول استفاده از ارسال پیامک انبوه است.

پس یکی از مزایای ارسال پیام کوتاه انبوه ارتباط برقرار کردن با مشتری است.

اگر قصد استفاده از سامانه‌های ارسال پیامک انبوه و بازاریابی پیامکی را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله «بهترین روش‌های ارسال پیام کوتاه انبوه» را مطالعه کنید.

آگاهی خریداران و مشتریان از تخفیفات و پروموشن‌ها

آگاهی خریداران و مشتریان از تخفیفات و پروموشن‌ها

در این قسمت می‌خواهم یکی دیگر از مزایای ارسال پیام کوتاه انبوه را برای شما شرح دهیم.

برای درک بهتر، این موضوع را از دو جنبه خریدار و فروشنده بررسی می‌کنیم.

برای بررسی از جنبه خریدار فرض کنید شما از فروشگاه X خرید کرده‌اید و هنگام خرید شماره خود را به فروشنده داده‌اید تا شما را از تخفیفات آگاه کند و پس از مدتی پیامکی از این فروشگاه دریافت می‌کنید و مطلع می‌شوید که این فروشگاه تخفیفات فصلی برای مشتریان خود در نظر گرفته‌ است. حال اگر شما قصد خرید محصولی را داشته باشید به فروشگاه (آنلاین، آفلاین) مراجعه می‌کنید و محصول خود را با قیمتی مناسب خریداری می‌کنید. اطلاع رسانی و خرید این مزیت را برای شما دارد که محصول مورد نظر را با قیمتی مناسب‌تر و بدون گشت و گذار در بین فروشگاه‌های مختلف خریداری کرده‌اید. پس یکی دیگر از مزایای ارسال پیامک انبوه آگاهی و مطلع شدن خریداران از تخفیفات و پروموشن‌های کسب و کارها است.

تبلیغات هدفمند

حال موضوع فوق را از جنبه فروشنده بررسی می‌کنیم. برای بررسی از جنبه فروشنده فرض کنید که شما صاحب یک فروشگاه پوشاک هستید و قصد دارید برای فصل جدید محصولات و کالکشن‌های جدید بیاورید اما هنوز محصولات قبلی شما به فروش نرسیده است. اولین راه حلی که به ذهن می‌رسد اعمال تخفیف بر روی محصولات است، اما آیا با اعمال تخفیف بر روی محصولات می‌توان انتظار داشت محصولات به سرعت به فروش برسند؟ مطمئنن برای فروش سریع نیاز است که اعمال تخفیف را به اطلاع مشتریان برسانید. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که تخفیف را چطور به اطلاع خریداران و مشتریان خود برسانید؟

اگر فروشگاه شما فیزیکی باشد می‌توانید تراکت چاپ کنید؟ بنر بزنید و یا از موارد مشابه دیگر استفاده کنید و اگر فروشگاه شما اینترنتی باشد می‌توانید بنر خود را در فضاهای تبلیغاتی مختلف قرار دهید و یا از تبلیغات کلیکی گوگل استفاده کنید.

در این سبک از تبلیغات تضمینی وجود ندارد که بنر و تبلیغات شما را خریداران و مشتریان قبلی مشاهده کنند و امکان دارد هیچ یک از تبلیغات شما را مشتریان قبلی مشاهده نکنند؛ در صورتی که با ارسال پیامک انبوه به مشتریان قبلی خود و پرداخت هزینه‌ای بسیار ناچیز می‌توانید مشتریان و خریداران قبلی را از تخفیفات خود مطلع کنید و دقیقا مشتریان مورد نظر خود را هدف قرار دهید.

پس یکی دیگر از مزایای ارسال اس ام اس انبوه تبلیغات هدفمند است.

به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از استفاده از سامانه‌های ارسال پیامک انبوه مقاله «عوامل موفقیت در ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی» را حتما مطالعه کنید.

هزینه پایین در ارسال پیامک انبوه

هزینه پایین ارسال پیامک انبوه

اگر در متن بالا دقت کرده باشید متوجه اشاره‌ی به هزینه‌ی ناچیز شده‌اید. حال شاید این سوال مطرح شود که چرا هزینه‌ی ناچیز؟

فرض کنید که شما قصد دارید محصولات خود را تبلیغ کنید. برای تبلیغ راه‌های زیادی از جمله تبلیغات در گوگل، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات بنری در سایت‌های پر بازدید و موارد مشابه دیگر وجود دارد.

آیا تا به حال بررسی کرده‌اید که هر کدام از این روش‌ها چقدر هزینه در پی دارد؟

برای مثال اگر شما قصد تبلیغ محصول خود را در گوگل داشته باشید حداقل هزینه‌ای که برای هر کلیک مخاطبان باید پرداخت کنید 0.01 دلار است که با فرض قیمت 30،000 تومان برای دلار، 300 تومان هر کلیک برای شما هزینه دارد. این مبلغ که ذکر کردیم حداقل مبلغ است و برای بسیاری از کسب و کارها این عدد خیلی بیشتر از این مقدار است.

علاوه بر گوگل شما می‌توانید تبلیغ محصول خود را در سایت‌های پر بازدید قرار دهید که هزینه این نوع از تبلیغات هم به طور متوسط حداقل 300 تومان است. البته این مبلغ برای بسیاری از کسب و کارها بیش از این مقدار است.

اما آیا می‌دانید هزینه ارسال موفق هر پیام کوتاه چقدر است؟

هزینه ارسال هر پیام کوتاه در سامانه‌های ارسال پیامک انبوه به طور متوسط 15 تومان است. شاید تعجب کرده باشید اما حقیقت دارد هزینه ارسال هر پیام کوتاه بسیار کمتر از سایر روش‌های تبلیغاتی است. برای مثال اگر شما یک پیام کوتاه را بخواهید برای یک میلیون نفر ارسال کنید تنها کافی است مبلغی در حدود 15 میلیون تومان پرداخت کنید که این مبلغ از هزینه تبلیغات اینفلوئنسرهای متوسط اینستاگرام هم کمتر است!

پس یکی دیگر از مزایای ارسال اس ام اس انبوه هزینه کمتر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه ارسال پیامک، مقاله «قیمت و تعرفه هزینه ارسال پیامک انبوه» را مطالعه کنید.

بازخورد بهتر

بازخورد بهتر یکی دیگر از اصلی‌ترین مزایای ارسال پیامک انبوه است که در این قسمت به آن می‌پردازیم.

فرض کنید شما با هزینه مشکلی ندارید و می‌خواهید از هر دو روش تبلیغات در سایت‌ها، گوگل و تبلیغات پیامکی استفاده کنید. به نظر شما کدام بازخورد بهتری دارد؟

تبلیغات در سایت‌های پر بازدید را میلیون‌ها نفر مشاهده می‌کنند و تعدادی از افرادی که تبلیغ را مشاهده می‌کنند بر روی تبلیغ کلیک می‌کنند و وارد سایت شما می‌شوند. اما آیا همه‌ی آن‌ها خرید می‌کنند؟ آیا اصلا آن‌ها شما را می‌شناسند؟ آیا آن‌ها به شما و محصول شما اعتماد می‌کنند؟

پاسخ به این سوالات کمی دشوار است چون به عوامل مختلفی از جمله شناخته شدن برند شما، متن تبلیغاتی شما، ظاهر سایت شما، متن به کار رفته در سایت شما و موارد دیگر بستگی دارد. اما افرادی که پیامک شما را دریافت می‌کنند شما را می‌شناسند، قبلا با شما ارتباط داشته‌اند و به شما اعتماد داشته‌اند که شماره خود را در اختیار شما قرار داده‌اند.

البته اگر شما در جمع آوری بانک اطلاعاتی برای ارسال پیام کوتاه تخلف نکرده باشید و از روش‌های درست جمع‌آوری بانک اطلاعاتی برای ارسال پیامک انبوه استفاده کرده باشید موارد فوق صادق است.

شناخت مخاطبان و اعتماد آن‌ها باعث افزایش بازخورد این روش تبلیغاتی نسبت به سایر روش‌های تبلیغاتی می‌شود.

برای درک بهتر به این مثال توجه کنید. فردی در یک روز دو پیام تبلیغاتی مشاهده می‌کند، تبلیغ اول مربوط به برند پوشاک محبوب او است که بنر خود را در یکی از خبرگزاری‌ قرار داده است و او در بین اخباری که مطالعه می‌کند آن را مشاهده می‌کند و پیام‌ تبلیغاتی دوم هم مربوط به همان برند پوشاک است و مخاطب آن پیام تبلیغاتی را به صورت پیامک دریافت می‌کند.

در حالت اول مخاطب احساس می‌کند که تبلیغ قرار داده شده در خبرگزاری یک تبلیغ عمومی است و این تبلیغ مختص همه‌ی مردم است. اما در حالت دوم مخاطب احساس می‌کند که پیام برای او از طرف برند محبوب‌اش ارسال شده است و همین موضوع سبب بازخورد بهتر او به پیام تبلیغاتی می‌شود.

پس یکی دیگر از مزایای ارسال اس ام اس انبوه بازخورد بهتر است.

عدم نیاز به فعالیت‌های جانبی

شاید عنوان بالا کمی برای شما نامفهوم باشد. بگذارید ساده‌تر توضیح دهیم. فرض کنید که شما از هر دو روش تبلیغات در سایت‌های پر بازدید و ارسال پیامک انبوه استفاده کرده‌اید. هر کدام از این روش‌ها نیازمند چه فعالیت‌های جانبی دیگری است؟

اگر شما صاحب یک سایت فروشگاهی باشید به خوبی می‌دانید که پس از تبلیغات در گوگل و سایت‌های پر بازدید، تعداد بازدیدکنندگان سایت افزایش پیدا می‌کند و چون این بازدید کنندگان الزاما مشتریان قبلی نیستند در استفاده از سایت با چالش‌هایی مواجه می‌شوند و برطرف کردن این چالش‌ها نیازمند تیم پشتیبانی است. همچنین همانطور که در بالا اشاره شد به دلیل اینکه بازدید کنندگان سایت شما از مشتریان قبلی نیستند شما نیاز دارید که اعتماد آن‌ها را جلب کنید پس باید به محتوا، لحن نگارش، تصاویر محصولات و موارد مشابه دیگر در سایت خود توجه بیشتری کنید. توجه بیشتر و درست انجام دادن همه‌ی این موارد نیازمند نیروی انسانی بیشتر و هزینه بیشتری است.

در صورتیکه در تبلیغات پیامکی اولا شما نیازی به سایت ندارید و در تبلیغات پیامکی می‌توانید به انواع روش‌های مختلف محصولات خود را به فروش برسانید. دوما چون بیشتر مخاطبان، مشتریان قبلی شما هستند و یا اینکه به دلیل اعتماد به شما، شماره‌ی خود را در اختیار شما قرار داده‌اند؛ شما بسیاری از مشکلاتی که در تبلیغات گوگل و سایت‌های پر بازدید برای جلب اعتماد با آن مواجه هستید را نخواهید داشت.

پس یکی دیگر از مزایای ارسال اس ام اس انبوه فعالیت‌های جانبی کمتر است.

یکی از انواع پیامک‌های انبوه، پیامک‌های خدماتی است که برخلاف پیام‌های تبلیغاتی به همه افراد حتی افرادی که دریافت پیام‌های تبلیغاتی خود را مسدود کرده‌اند ارسال می‌شود. اگر علاقمند به کسب دانش در رابطه با پیام‌های خدماتی هستید، مقاله «تفاوت پیام‌های تبلیغاتی و خدماتی» را مطالعه کنید.

احتمال دیده شدن بیشتر

بگذارید این موضوع را با سوالی آغاز کنیم: شما در روز چند بار تلفن همراه خود را چک می‌کنید و چند بار یک سایت‌ به خصوص را؟

براساس تحقیقات انجام شده تعداد دفعاتی که افراد تلفن همراه خود را در روز چک می‌کنند بیش از 100 بار است.

نیل پاتل در وب سایت خود و در مقاله‌ای که در بررسی این موضوع منتشر کرده است این تعداد را 160 بار و Sendpulse در وب سایت خود این تعداد را 80 بار در روز اعلام کرده است.

که اگر ما میانگین این دو عدد را در نظر بگیریم به متوسط 120 بار در روز می‌رسیم!

حال این تعداد را با تعداد دفعاتی که مخاطب یک وب سایت را بررسی و مشاهده می‌کند مقایسه کنید.

اگر شما تبلیغ خود را بدون در نظر گرفتن هزینه بالا، در یک وب سایت پر بازدید قرار دهید تنها امکان دارد مخاطبانی که در آن زمان که می‌تواند چند ساعت و حتی یک روز باشد تبلیغ شما را مشاهده کنند و اگر مخاطبی در آن زمان و یا در آن روز به آن وب سایت سر نزند تبلیغ شما را مشاهده نخواهد کرد. در صورتیکه اگر شما به جای قرار دادن بنر، یک پیام تبلیغاتی برای او ارسال کنید امکان دیده شده آن توسط مخاطب به مراتب بالاتر خواهد بود.

اگر ما تعداد 120 بار را در نظر نگیریم و این تعداد را حتی عددی کمتر یعنی 80 بار در نظر بگیریم با توجه به 16 ساعت بیدار بودن در طول شبانه روز به عدد 5 بار در ساعت یعنی هر 12 دقیقه یکبار می‌رسیم. یعنی با ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی، احتمال دارد هر 12 دقیقه مخاطب پیام شما را مشاهده کند.

این موضوع به صورت مفصل در مقاله «آیا تبلیغات از طریق ارسال پیامک انبوه مفید است» مورد بررسی قرار گرفته است.

پس یکی دیگر از مزایای ارسال اس ام اس انبوه احتمال دیده شدن بیشتر است.

عدم محدودیت جغرافیایی

عدم محدودیت جغرافیایی در ارسال پیام کوتاه

فرض کنید شما صاحب یک کسب و کار هستید که تنها به محدوده جغرافیایی مشخصی مانند محله‌ی خاص و یا شهر خاصی خدمات ارائه می‌دهید. اکنون شما قصد دارید که به مخاطبان آن منطقه و یا محله اعلام کنید که بر روی محصولات خود تخفیف گذاشته‌اید. این کار را چطور انجام می‌دهید؟

تراکت پخش می‌کنید؟

بنر تبلیغاتی می‌زنید؟

چه کاری انجام می‌دهید؟

چه کاری بازخورد بهتری دارد؟

چه کاری راحت‌تر است؟

جواب سوال شما ارسال پیامک انبوه است. شما در ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی این امکان را دارید که تنها به مخاطبان منطقه، محله و یا شهر خاصی پیام ارسال کنید. این موضوع علاوه بر بازخورد بهتر باعث کاهش هزینه‌های شما هم می‌شود.

شاید تا قبل از مطالعه این مقاله برای شما سوال بود که چطور بعضی اوقات پیام تبلیغاتی برای شما ارسال می‌شود و در آن با عباراتی مانند ساکنان محترم محله … شما را خطاب قرار می‌دهند؟

این کار با استفاده از بانک‌های اطلاعاتی شماره‌ محله‌های مختلف انجام می‌شود. این بانک‌ها این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که به راحتی ساکنان منطقه، محله و یا شهر خاصی را مورد هدف قرار دهید و پیام تبلیغاتی خود را برای آن‌ها ارسال کنید.

پس یکی دیگر از مزایای ارسال اس ام اس انبوه عدم وجود محدودیت جغرافیایی است.

برای بدست آوردن نتیجه بهتر از ارسال پیامک‌های انبوه تبلیغاتی لازم است که شما از اصول و روش درست جمع‌آوری بانک‌های اطلاعاتی تلفن همراه اطلاعاتی در اختیار داشته باشید. اگر در این خصوص اطلاعات کافی در اختیار ندارید مقاله «روش جمع آوری بانک‌های اطلاعاتی تلفن همراه» را مطالعه کنید.

در این مقاله سعی کردم با بیان چند مورد از مهم‌ترین مزایای ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی مفید بودن این نوع از تبلیغات را برای شما تشریح کنیم. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اگر این مقاله برای شما جالب و مفید بوده آن را با سایر دوستانتان به اشتراک بگذارید. شاید پاسخ سوالات آن‌ها هم در این مقاله باشد.

یکی از مواردی که باعث می‌شود پیامک تبلیغاتی ارسال شده از سوی شما به مخاطبان نرسد قرار گرفتن شماره مخاطبان در بلک لیست است، برای آشنایی با روش‌های ارسال پیامک به بلک لیست مقاله «ارسال پیامک تبلیغاتی به بلک لیست» را مطالعه کنید.